Rozsiahla záhrada iba pre Vás

Špeciálne akcie

Akcie pre páry

04.01.2022
Ubytovanie Košice okolie
1

Lokalita

 

Ubytovanie Linde Gast Haus

Ubytovanie Košice okoliesa nachádza v obci Budimír. Samotná obec Budimír leží v Košickej kotline v údolí rieky Torysy, 12 km od Košíc. Je význačná architektonickým objektom kaštieľa v Budimíre.

 

Budimírsky kaštieľ je klasicistická tereziánska stavba z 2. tretiny 18.storočia s neskoršími vnútornými úpravami. Nachádza sa v blízkosti Košíc. Dvojpodlažná trojtraktová bloková budova s erbom na fasáde slúžila ako panské sídlo vetvy Ujházyovcov. Miestnosti majú valené krížové a kláštorné klenby, v niekdajšej reprezentačnej miestnosti je empírová nástenná maľba. Budova je vsadená do nového francúzskeho parku a ohradená novým oplotením v klasicistickom slohu. V Košiciach a v okolí sa nachádza množstvo historických pamiatok.

 

Obec Budimír je vzdialena od Košic (12 km). Mesto Košice, druhé najväčšie mesto SR sa nachádza vo východnej časti Slovenska, neďaleko hraníc s Maďarskom (20 km), Ukrajinou (80 km) a Poľskom (90 km). Výhodná poloha urobila v minulosti z Košíc dôležitý bod na obchodných cestách, dnes je kľúčovou hospodárskou aglomeráciou, ale aj križovatkou dopravných trás, k čomu prispieva železničný uzol a medzinárodné letisko.

 

Košice sú prvým európskym mestom, ktoré získalo vlastnú erbovú listinu. V roku 1369 ju panovník Ľudovít Veľký udelil po prvýkrát právnickej osobe - mestu Košice. Košice sú strediskom významných kultúrnych inštitúcií s celoslovenskou a regionálnou pôsobnosťou Štátne divadlo Košice, Štátna filharmónia Košice, Slovenské technické múzeum, Východoslovenské múzeum, Východoslovenská galéria Štátna vedecká knižnica v Košiciach.

 

Odrazom bohatej histórie mesta je jeho centrum s početnými klenotmi gotickej, barokovej, klasicistickej a historizujúcej architektúry, ktoré tvorí najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. Jej najvýznamnejšou dominantou je najväčšia gotická katedrála na Slovensku, Dóm svätej Alžbety. Hlavná ulica lemovaná palácovými a meštianskymi domami s reštauráciami, butikmi a kaviarňami je promenádnym korzom mesta.

 

Dóm sv. Alžbety je najväčšia gotická katedrála na Slovensku. Stavali ho od konca 14. st. až do začiatku 16. st. Je to údajne najvýchodnejšia katedrála postavená v západnom gotickom štýle. Je zasvätený sv. Alžbete Uhorskej. Hlavný oltár ukazuje na oltárnych obrazoch jej život a je zatvárateľný na dvakrát. Dóm má dvojité gotické točité schodisko, jedno z piatich v Európe.

 

Ubytovanie Košice okolie


Vedľa stojaca gotická kaplnka sv. Michala a Urbanova veža vytvárajú spoločne s Dómom komplex národnej kultúrnej pamiatky.

 

Budova štátneho divadla bola otvorená v roku 1899. Bola postavená na mieste divadla z 18. storočia.

 

Ubytovanie Košice okolie

 

Na jar 1945 sem pricestovali československí ministri a prezident ČSR Edvard Beneš. 5. apríla 1945 vyhlásili v Župnom dome Košický vládny program. Do oslobodenia Prahy boli Košice de facto hlavným mestom Československa. Dočasnou prezidentskou rezidenciou bol Jakabov palác na Mlynskej ulici.

 

Ubytovanie Košice okolie